Druk metodą sublimacji – czym jest sublimacja?

Aktualności

Opublikowany przez:

Obecnie nadruki można wykonywać wieloma metodami. Jednak nie wszystkie dają takie same efekty, kosztują tyle samo, czy są przyjazne środowisku w równym stopniu. Poszczególne procesy znacząco się między sobą różnią. Dzisiaj przyjrzymy się jednej z najczęstszych metod z omawianego obszaru, do których zalicza się sublimacja.

Czym jest sublimacja?

Aby zrozumieć, jak wykonać z pomocą sublimacji nadruk (więcej dowiesz się na: https://www.promonadruk.pl/nadruki-na-ubraniach/nadruki-na-odziezy/sublimacja/), warto wyjaśnić, czym ona jest. Otóż mowa o procesie termodynamicznym. Jak sama nazwa wskazuje, w grę wchodzą tutaj odpowiednie temperatury, ale ważna jest też dynamika, czyli w pewnym uproszczeniu – zachowanie właściwego tempa przeprowadzania zabiegu. Jakie ma to znaczenie w praktyce? Otóż takie, że do zajście procesu sublimacji niezbędne są zarówno wysoka temperatura, jak i wysokie ciśnienie.

Najprościej rzecz ujmując, sublimacja to proces, czy też bardziej zjawisko, polegające na przechodzeniu stanu stałego bezpośrednio w stan gazowy. Pomijany jest przy tym stan ciekły, a więc nie mamy tutaj do czynienia z parowaniem. Zjawisko sublimacji można wywołać poprzez stworzenie odpowiedniego środowiska. Dalszą część procesu wyjaśnimy na przykładzie wywoływania sublimacji w celu wykonania nadruku.

Sublimacja nadruk – jak to działa

Jeśli chodzi o takie zjawisko jak sublimacja, nadruk może powstać tylko za sprawa wykorzystania specjalistycznej maszyny. Do wykonania nadruku niezbędny będzie papier. W pierwszej kolejności to na nim wykonuje się nadruk, który później jest przenoszony na materiał docelowy.

Pierwszy etap to wytworzenie wysokiej temperatury. Pod jej wpływem dochodzi do rozluźnienia struktury polimerów. To sprawia, że możliwa jest pigmentacja tuszu obecnego na papierze. Innymi słowy, cząsteczki tuszu ulegają sublimacji, czyli przechodzą w stan gazowy. Następnie z wykorzystaniem prasy termoaktywnej i wysokiego ciśnienia dochodzi do przeniesienia pigmentów na materiał docelowy. Warto przy tym podkreślić, że nie jest możliwe skuteczne przetransferowanie pigmentów bezpośrednio na materiał docelowy. Wymagany jest do tego poliester. Dlatego też obiekty poddawane sublimacji wcześniej pokrywa się lakierem sublimacyjnym.

Czy nadruk sublimacyjny to dobre rozwiązanie?

Warto wyjaśnić, jak sublimacja wypada na tle innych metod wykorzystywanych do nanoszenia nadruku. Wydaje się, że wypada bardzo dobrze. Przede wszystkim jest to metoda bardzo uniwersalna. Trudno wymienić wszystkie materiały, z którymi współpracuje sublimacja. Nadruk może powstać na ceramice, porcelanie, metalu, czy wielu innych materiałach. Jedynym warunkiem jest wcześniejsze pokrycie materiału lakierem poliestrowym. Co więcej, sublimacja to dobry sposób na stworzenie nadruku na ubraniach. Jak nietrudno się domyślić, mowa tutaj o ubraniach wykonanych z tkanin z zawartością poliestru.

Istotnym jest, że druk poliestrowy jest trwały, za sprawą odporności na działanie wody i środków chemicznych, a także promieniowania UV. Tkaniny poddane sublimacji można bez obaw prać w pralce, a także składać w kostkę. To wszystko sprawia, że dzisiaj sublimacja jest jedną z najczęściej wykorzystywanych metod tworzenia nadruków na tkaninach i rozmaitych przedmiotach.

Dodaj komentarz