Wymiana smartfona na nowszy model czeka każdego użytkownika i to niezależnie od tego, czy użytkuje budżetowy telefon czy też ma do dyspozycji iPhone’a. Zakup nowego telefonu to coraz częściej nieprzymuszona inwestycja w lepsze parametry techniczne lub wręcz przeciwnie – decyzja podyktowana złym stanem technicznym starego urządzenia. Pozostaje jednak pytanie, co z nim zrobić? Istnieje jednak kilka ciekawych sposobów na wykorzystanie przestarzałego telefonu.
Stary smartfon jako samochodowa nawigacja
Jeszcze kilka lat temu samochód każdego miłośnika podróży był wyposażony w specjalne narzędzie nawigacyjne, co obecnie jest rozwiązaniem nieco przestarzałym. To smartfony służą nam jako samochodowa nawigacja, a dokładniej szereg przydatnych aplikacji, których użytkowanie jest w większości intuicyjne i przede wszystkim – darmowe. Starsze modele telefonów z reguły wyposażone były już w nadajnik GPS oraz sieć 3G, co w zupełności wystarczy do efektywnej obsługi prowizorycznego zestawu nawigacji.
Stary smartfon jako gadżet do biegania
W ostatnim czasie powstało wiele gadżetów dla biegaczy, które umożliwiają przeprowadzenie intensywnego treningu w terenie w towarzystwie smartfona. Jednak wzmożona częstotliwość ruchów, również tych niekontrolowanych, może spowodować upadek urządzenia i uszkodzenie jego obudowy czy ekranu dotykowego. Stary smartfon doskonale sprawdzi się jako urządzenie do odtwarzania muzyki czy mierzenia dystansu, a ewentualne uszkodzenia mechaniczne nie będą aż tak dotkliwe jak w przypadku nowego telefonu.
Stary smartfon jako zapasowy telefon
Nowy telefon z reguły powinien być bezawaryjny czy wykazywać się optymalną wydajnością baterii, jednak zdarza się, że fabrycznie nowy telefon ulega uszkodzeniom mechanicznym czy nie działa sprawnie w wyniku wad fabrycznych. W takiej sytuacji często pozostajemy bez dostępu do telefonu, dlatego też starego smartfona warto potraktować jako opcję awaryjną na wypadek zdarzeń losowych. Dawno nieużywany telefon przydaje się nie tylko wtedy, gdy nowy model odmawia posłuszeństwa. Dodatkowy telefon z pełną baterią warto wozić ze sobą w samochodzie, gdyby doszło do sytuacji, w której smartfon używany na co dzień całkowicie by się rozładował.
Sprzedaż starego smartfona
Decyzja o zakupie nowego telefonu może nastąpić w momencie, kiedy poprzedni wciąż jest urządzeniem w pełni sprawnym, jednak nie spełnia już naszych indywidualnych wymagań. Smartfon w dobrym stanie technicznym to świetna okazja do zarobku, zwłaszcza gdy mamy do czynienia z dobrze utrzymanym iPhonem. Smartfony Apple spośród wszystkich urządzeń na rynku najwolniej tracą na wartości, przez co przy ich sprzedaży można odzyskać sporą część z kwoty zakupu.
Przed planowaną sprzedażą warto jednak dokonać wszelkich niezbędnych napraw takich jak wymiana szybki iPhone w przypadku jej pęknięcia czy zarysowania, jak również wymiany baterii czy naprawy gniazda ładowania. Kompleksowe usługi serwisowe coraz częściej dzieją się udziałem pogwarancyjnych serwisów Apple, w których często pracują osoby mające wieloletnie doświadczenie w naprawach smartfonów z „jabłkiem”. Warto jednak pamiętać, że nie każda taka placówka jest gwarancją sprawnej i szybkiej optymalizacji urządzenia – przed oddaniem telefonu do naprawy należy wcześniej sprawdzić opinie o interesującym nas serwisie iPhone.