close
i

Cześć!

Zastanawiacie się jak zmieni się nasz świat w przeciągu najbliższych lat? Jak technologia wpłynie na naszą komunikację, edukację czy pracę? Z jakich środków transportu będziemy korzystać, jak będziemy konsumować media, jakie rozrywki będą nas zajmować w wolnym czasie?

Mam dziś dla Was ciekawy film, który przygotowany został przez firmę Microsoft w bieżącym roku. Nagranie przedstawia wizję niedalekiej przyszłości, a dokładnie sposoby, w  jakie będziemy wykonywać nasze codzienne obowiązki i inne aktywności obecne w naszym życiu. Wiele zawartych w filmie technologii już istnieje, natomiast skala ich użytkowania jest ograniczona do ściśle określonych grup odbiorców. Tego typu rozwiązania, jak chociażby wspomniane w moim wcześniejszym artykule okulary Oculus Rift, czekają jedynie na wejście na rynek i zdobycie zainteresowania klienta masowego. Część z technologii pokazanych w filmie jest z powodzeniem komercjalizowanych, jak na przykład drukowanie w 3D.  Z kolei projekty, które w mojej ocenie pojawią się już wkrótce na rynku, związane są przede wszystkim z przenoszeniem danych między urządzeniami, a także szeroko pojętą koncepcją Internet of Things.

Powyższy termin zakłada, iż cyfrowe i fizyczne urządzenia czy przedmioty codziennego użytku, są połączone odpowiednią infrastrukturą, w celu dostarczenia całej gamy nowych aplikacji i usług. Internet rzeczy stanowi zatem zespolenie dwóch znanych nam światów i w ciągu nadchodzących lat, będziemy mieli okazję obserwować jak fundamentalnie zmienia się sposób, w jaki korzystamy i współdziałamy zarówno z otaczającym nas światem urządzeń cyfrowych jak i światem fizycznym. Zachęcam do obejrzenia filmu! 🙂

Mam też dla Was mały bonus. W wizji przyszłości firmy Microsoft nie został ujęty  temat motoryzacji, który jest bardzo istotny z punktu widzenia ekologii oraz wyczerpujących się złoży naturalnych. Przedstawiam Wam zatem EO Smart Connecting Car 2 – samochód przyszłości, który może zmieniać kształt, pozwala na wygodne parkowanie dzięki możliwości podnoszenia się, reaguje na otoczenie w ruchu drogowym i do tego jest ekologiczny. Zapewne w tym kierunku będą szły rozwiązania w motoryzacji. Choć ich design jest moim zdaniem koszmarny, bez wątpienia stanowią alternatywę dla obecnych samochodów, które nie unikną wysokich podatków spalinowych.

https://www.youtube.com/watch?v=f-R7ORqtTtg

Zaprezentowane w obu filmach rozwiązania mogą budzić niepokój. Czy możemy zaufać samochodom, które same się prowadzą? Kiedy odniesiemy je do aktualnych, powszechnie stosowanych technologii, możemy być zawiedzeni. Nadal bowiem nasze, choć dość nowoczesne, laptopy potrafią się zawieszać podczas wykonywania trywialnych czynności. Dlatego też, powyższe technologie potrzebują jeszcze czasu. Obecnie to raczej trendy lub też drogowskazy, które pokazują kierunek, w którym będzie zmierzać świat technologii.

 

Tags : EO 2EO Smart Connecting Car 2Microsoft Productivity Future Visionnew technologiesnowe interfejsynowe technologie
Joanna Wojciak

The author Joanna Wojciak

koneserka sztuki, wulkan energii i kreatywnych pomysłów, ciekawa świata i nowych wynalazków marketingowych