close
ted4

REBORN. poszukiwanie, porażka, odrodzenie.

Różne historie, indywidualne zawiłości i jeden wspólny mianownik – zmiana dotychczasowego myślenia.

Świadomość jest jednym aspektem odrodzenia, a odwaga aby podążać i budować swoje życie świadomie to drugi.

Wiele z nas przeżywa kryzysy związane ze swoim życiem prywatnym czy zawodowym i boryka się z problemem dopasowania. Dopasowujemy się do świata i oczekiwań, przebierając nóżkami w kołowrotku. Ignorujemy nasze przeczucia i potrzeby, przyzwyczajeni do schematów i oczekiwań. Wolimy narzekać, niż zmieniać, bo słowa są łatwiejsze od działania.

Na tegorocznej konferencji TEDx mogliśmy posłuchać osób niezwykłych. Osób które przełamują rutynę i zmieniają otoczenie, a poprzez dzielenie się własnym doświadczeniem motywują do działania innych. Prelegenci TEDx wyznaczają ścieżki poprzez swoją pracę i determinację w tworzenie nowej wartości. Pomimo różnych przeszkód znajdują siłę by walczyć z tym, co uważają za niesłuszne lub nieprawdziwe.

Dlatego myślę, że warto wspomnieć kilka słów o tym co działo się na scenie w tym roku.

Zaczynając od końca:

 1. Karol GIZMO Giżewski – Zaanimował publikę tak, że wszyscy beatboxowali pod jego dyktando. Mega inspirujący wykład o poświęcaniu się swojemu dziwnemu i mało akceptowalnemu hobby, które stało się głównym źródłem utrzymania. Upór i zacięcie Karola doprowadziły do sukcesywnego wspinania się po szczeblach kariery, pomimo dezaprobaty nauczycieli, sąsiadów i rodziców. Motto, Karola: Just get the championship – You won’t have to explain people You are good at something. 😉

   Karol Giżewski
  Karol Giżewski
 2. Joanna Rubin – blogerka, która przez 10 lat pracowała w korporacyjnych departamentach sprzedaży. Niesamowita dziewczyna, która znalazła w sobie siłę by zmienić to co jej się nie podobało, a mianowicie wszystko. Joasia postanowiła zaryzykować i nacisnąć klamkę na drzwiach muru który odcinał ją od spełnienia marzeń. Rzuciła pracę i zaczęła blogować pomimo niechęci otoczenia. Ogromna odwaga i podjęte ryzyko sprawiły, że Joasia weszła na prawidłowe tory życiowe, pisze bloga nakawie.pl i pracuje nad drugą książką.

  Joanna Rubin
  Joanna Rubin
 3. Tomasz Biskupprelegent, który wszedł na scenę i w pierwszych sekundach zaczął mamrotać po to by zobrazować jak ważna jest komunikacja. Swoim wystąpieniem genialnie przedstawił istotę komunikacji – eliminacja chaosu i selekcja klarownych informacji. Specjalnie na tę okazję zmyślił historię o spóźnieniu się na pociąg do Warszawy i krok po kroku przeprowadzał publikę przez kolejne ulepszenia. Tomasz jest jednym z tych ludzi, którzy nie mówią o problemach tylko pokazują jak je rozwiązać.

  Tomasz Biskup
  Tomasz Biskup
 4. Marek Śliboda – człowiek, o silnie zakorzenionych zasadach odpowiedzialnego biznesu, założyciel firmy Marco sp. z o.o. W swoim wystąpieniu zaznaczał to, o czym wiele podręczników pisze, a mało firm stosuje: dbaniu o najważniejszy kapitał w firmie, czyli o swoich ludzi. Marek podkreślał, że najważniejsze jest stworzenie wartości dla społeczeństwa, a zysk jest wartością wtórną tej zmiennej. Przekucie takich słów wydaje się być wręcz utopijne, dlatego z chęcią rzuciłabym: sprawdzam – gdyby tylko to była gra w karty 😉

  Marek Śliboda
  Marek Śliboda
 5. Łukasz Dolata – przedsiębiorca, który szuka kłopotów. Jest wyznawcą stwierdzenia, że kłopot to podstawa do zbudowania nowej wartości, a rozwiązanie problemu daje szansę na rozwój. Bardzo optymistyczne podejście do komplikacji biznesowo-życiowych pozwala mu na efektywne prowadzenie projektów biznesowych. W dobie ogólnego zmartwienia społecznego niewątpliwie Łukasz wydaje się mieć niestandardowe usposobienie.

  Łukasz Dolata
  Łukasz Dolata
 6. Basia Chrabowska założycielka firmy Bsides opowiadała o tym jak znalazła swoje powołanie życiowe. Po założeniu firmy produkującej swetry z wełny naturalnej walczyła z przaśnym wizerunkiem surowca na którym pracowała. Zapał, pomysł i współpraca z najlepszymi gospodyniami wytwarzającymi swetry hand made sprawił, że kierunek, który obrała Basia okazał się jedynym słusznym.

  Basia Chrabołowska
  Basia Chrabołowska
 7. Andrzej Dragan -Doktor habilitowany fizyki specjalizujący się w relatywistycznej teorii kwantowej pokazał, że nic nie jest takie jak nam się wydaje. Udowodnił, że nie istnieje coś takiego jak położenie, a ruch fotonów jest najlepszym tego przykładem. Szczerze powiedziawszy ciężko opisać przebieg prelekcji ponieważ składała się ona z całego ciągu logicznego popartego licznymi rysunkami. Jednakże to co musicie zapamiętać – fotony zawsze robią na odwrót anieżeli sobie tego życzycie. (czyli podobnie jak z życiem ;p )

  Andrzej Dragan
  Andrzej Dragan
 8. Joanna Chmielświetna mówczyni, która na podstawie własnego przykładu opowiadała o wyrobieniu w sobie nawyku. Joasia założyła sobie, że codziennie będzie wstawać o 4:30 przez 30 dni (tyle trwa wyrobienie sobie nawyku) i biegać, co wkrótce okazało się trudniejsze niż myślała. Pomimo swojej determinacji, po kilku dniach zaprzestała wdrażać swój idealny plan. Pomocni w tej sytuacji okazali się inni ludzie, którzy pomogli jej wrócić na odpowiednie tory. To co bardzo mi się podobało w przemówieniu to opis sukcesu i uczucia satysfakcji – na szczycie nie czuje się bólu i nie pamięta wyrzeczeń, tylko z radość z osiągnięcia czegoś wyjątkowego.

  Joanna Chmiel
  Joanna Chmiel

Niewątpliwie jest to tylko namiastka tego co miało miejsce 24.11 na Tedexie i nawet opisanie wszystkiego nie oddałoby emocji, które towarzyszyły konferencji (powyższy opis dotyczy tylko części Fall i Flash na której udało mi się być).  Mam jednak nadzieję, że zainspirowałam Was do obejrzenia relacji na You Tube oraz oczywiście do przemyśleń nad swoimi celami.

Czekam z niecierpliwością na prelekcje w formie multimedialnej  i oczywiście na konferencję w przyszłym roku!

PS konferencja nie mogłaby się odbyć gdyby nie wsparcie sponsorów Miasto Poznań oraz Currency One, zatem DZIĘKUJEMY! 😉

Tags : Andrzej DraganBasia ChrabołowskaConcordia DesignJoanna ChmielJoanna RubnKarol Gizmo GiżewskikonferencjaMarel ŚlibodaREBORNTEDEx PoznańTEDtalkTomasz BiskupŁukasz Dolata
Katarzyna Wolska

The author Katarzyna Wolska

miłośniczka marketingu, dobrych pomysłów i twórczej kreacji.