close
Sophia Robotics

Zapewne znacie Sophię, robota humanoidalnego z nieprzeciętną inteligencją, który jako pierwszy otrzymał obywatelstwo na świecie. W trakcie konferencji the Fututre of Investment w Arabii Saudyjskiej Sophia przekonywała do siebie inwestorów.

Don’t worry if you will be nice to me, I will be nice to you – uspokajała, choć dla mnie brzmi to bardziej jak groźba.

Wtedy po raz pierwszy poczułam się zaniepokojona tempem oraz kierunkiem w którym zmierza rozwój technologii. Zaczęłam się zastanawiać nad zmianami, które nas czekają i ich konsekwencjami, dlatego postanowiłam przyjrzeć się bliżej tematowi sztucznej inteligencji.

Sophia to jeden z bardziej rozwiniętych robotów stworzonych przez Hanson Robotics. Poziom płynności, ekspresji robota oraz sposób mówienia jest imponujący. Możemy wnioskować, że w zakresie AI na przestrzeni ostatniego roku dokonał się rewolucyjny postęp. Definitywnie jesteśmy świadkami zmian, które wpłyną na to jak pracujemy, żyjemy i jakie wyniki osiągamy. Dlatego warto się zastanowić nad możliwymi scenariuszami.

Jedni podkreślają zalety związane z rozwojem, inni ostrzegają, że sztuczna inteligencja jest zagrożeniem dla rasy ludzkiej. Pomimo tego, iż przyszłość nie jest nam znana, z całą pewnością możemy zdefiniować symptomy, które mogą nadać kierunek przyszłości, jak również określić zagrożenia które wiążą się z rozwojem.

Bill Gates, Elon Musk, czy Stephen Hawking ostrzegają nas przed konsekwencjami rozwoju sztucznej inteligencji. Osobiście mocno stoję za tymi głosami zdrowego rozsądku.

Można kontrargumentować, że  jako rasa ludzka zawsze boimy się zmian i jesteśmy przywiązani do status quo (co oczywiście jest prawdą). Pamiętajmy jednak, że do grupy sceptyków należą osoby, które przyczyniają się do znacznego postępu w reprezentowanych przez siebie naukach/ obszarach i które są pionierami w swoich dziedzinach. Dlatego, bardziej skłaniam się ku przekonaniu, że owy sceptycyzm nie wynika z przywiązania do status quo, a raczej z szerokiego spektrum patrzenia w przyszłość i zdolności do antycypowania zmian.

Zdaję sobie sprawę, że postępu nie da się zatrzymać, dlatego skłaniam się ku słowom Hawkinga, który twierdzi, że powinniśmy zdefiniować zagrożenia i dobrze się do nich przygotować. Hawking podkreśla, że AI to najlepsza lub najgorsza rzecz, która nas może spotkać, a wszystko zależy od naszego poziomu świadomości i działań.

Z kolei Elon Musk wyraża swoje zaniepokojenie tym, że maszyny staną się od nas lepsze przez co utracimy swoje znaczenie i pozycję w świecie. Dlatego szansą dla nas aby tego uniknąć jest integracja komórek ludzkich z technologią. (w co zainwestował 10 mln $)

Aby nieco dolać oliwy do ognia wspomnę również o projekcie Facebooka, który stworzył dwa Boty – Boba oraz Alice i został zamknięty zaraz po tym jak odkryto, że boty zaczęły porozumiewać się w swoim własnym, dla nas niezrozumiałym języku.

Oczywiście żeby nie demonizować tematu musimy również pochylić się się nad szansami z którymi związany jest rozwój AI.

Sztuczna inteligencja jest w stanie przetwarzać ogromne ilości informacji z dużą precyzją, co można wykorzystywać w medycynie jak w poniższym przykładzie, gdzie analiza danych służy lepszemu rozpoznaniu chorób.

Z pewnością sztuczna inteligencja mogłaby się przyczynić do:

 • Efektywniejszego wykorzystywania zasobów pracy – zatrudnianie robotów do niektórych prac
 • Szybszego przetwarzania informacji i podejmowania decyzji
 • Zmniejszenia ilości występowania błędów
 • Obiektywizowania – brak wpływu koneksji personalnych na podejmowane decyzje
 • Większa personalizacja otrzymywanych informacji np. W systemie edukacji
 • Zwiększenie możliwości eksploracyjnych (np. Poza obszarem kuli ziemskiej)

Zastanawiając się nad ciemną stroną mocy należy wspomnieć o tym jakie znaczenie będzie miał człowiek jeżeli naszą największą przewagą jest inteligencja, a przyczynimy się do stworzenia istot, które będą bardziej inteligentne i wydajne od nas?

AI to również zagrożenia, na które należy się przygotować:

 • Brak kontroli nad decyzjami podejmowanymi przez roboty
 • Brak wiedzy odnoszącej się do przesłanek, na podstawie której została podjęta decyzja
 • Zagrożenia związane z pojawieniem się nowych form kontroli i władzy
 • Zagrożenia związane z miejscem człowieka we wszechświecie
 • Ryzyko związane z hackowaniem systemu
 • Przekładanie nieodpowiednich wzorców przez maszyny na własne zachowania (np. agresja) – roboty uczą się z każdej interakcji
 • Wykorzystywanie maszyn jako skuteczne narzędzia do zabijania

Bardzo istotną kwestie stanowi szufladkowanie ludzi na podstawie nieznanych zmiennych. Przykładem może być wykorzystywanie sztucznej inteligencji do rekrutacji, gdzie robot może posłużyć się danymi predyktywnymi jak np. prawdopodobieństwo zachorowania na depresję czy zajścia w ciążę do podjęcia decyzji.

Więcej na ten temat zobaczycie w prezentacji TED, którą gorąco zachęcam obejrzeć.

Mam nadzieję, że głodni wiedzy i postępu nie będziemy ślepo podążać za eksperymentami, tylko zastanowimy się nad potencjalnymi możliwościami kontrolowania ich przebiegu.

Ja bowiem lubię swoje miejsce we wszechświecie i wolałabym się nim nie zamieniać z żadną nową inteligentną formą.

Tags : AIBill GatesElon MuskHansen Roboticspierwszy robot z obywatelstwemroboty humanoidalneSophiaStephen Hawkingsztuczna inteligencja
Katarzyna Wolska

The author Katarzyna Wolska

miłośniczka marketingu, dobrych pomysłów i twórczej kreacji.