close
czarny-protest2

W ostatnich dniach dużo emocji wzbudza ustawa antyaborcyjna. Media wręcz kipią z przegrzania, dlatego pozwolę sobie na małą analizę. Na chłodno.

///

Gdybym chciała usunąć PIS od władzy lub odwrócić uwagę od politycznych skandali znalazłabym radykałów z którymi nie zgadza się większość społeczeństwa i wsparła ich działania pod banderą ideologii kościelnej.

Zapominamy o jednej ważnej rzeczy – celem nadrzędnym polityków jest: utrzymanie władzy, bądź obalenie władzy. Ideologie i emocje są tylko narzędziami, które mają służyć realizowaniu celów. Nikogo nie obchodzi moralność macic – jest to temat płonny, który ma dzielić ludzi i zmuszać ich do określonych reakcji.

PIS składa modlitewne dłonie po to by otrzymać poparcie kościoła. Jest to transakcja wiązana – otrzymanie posłusznej armii wykonującej rozkazy, nie zadającej zbyt wielu pytań. Bo tak chciał Bóg, więc tak należy.

Prokościelna strategia ma jednak wady – nie można się sprzeciwiać wyznawanym poglądom. PIS nie może powiedzieć: NIE, nawet jeżeli bardzo by chciał. Dlatego partia robiła wszystko, żeby nie debatować o aborcji i żeby nie było takiej dyskusji. Rząd wiedział, że przepchnięcie ustawy antyaborcyjnej , to koniec ich kadencji (większość społeczeństwa jest przeciw).

Pochylmy się więc nieco wypowiedziami medialnymi.
Ciężko znaleźć jakiekolwiek opinie polityków PIS, są to raczej uniki, mówienie: moje sumienie, ja uważam, ale nie ma w partii dyscypliny, nie ma takiego tematu w sejmie. Przecież nie można zajść za skórę biskupom.

Skoro nie można zajść, to trzeba się z nimi dogadać. Episkopat w krótkim czasie wystosowuje opinie o nie karaniu kobiet. Marta Kaczyńska, w równolegle również “łagodzi” PR PISu ostro krytykując zapędy organizacji PROlife.

PIS w tym momencie dostaje zielone światło, więc składa obietnicę o stworzeniu swojej własnej zliberalizowanej propozycji ustawy.
W międzyczasie wszystkie partie skandujące #czarnyprotest rosną w oczach wyborców.

Pętla zawiązana na szyi rządzących jest perfekcyjna. Hipokryzja tych rządzących również.

Ludzie wyszli na ulice bo było to w interesach grup, którzy są przy władzy lub dążą do władzy.

Zgadzam się ze wszystkimi postulatami kobiet walczących o swoje prawa. Dobrze się stało, że społeczeństwo pokazało siłę – jestem skłonna uwierzyć, że politycy nie mają skrupułów żeby przegłosować jakikolwiek pomysł w imię swoich interesów.

Bycie dość apolityczną osobą pozwala mi zachować chłodny osąd. Takie patrzenie pozwala mi dostrzec grę strategiczną, a nie same efekty tej gry.

Politycy są siebie warci, a ich moralność pod jakąkolwiek banderą jest wątpliwa. Dlatego starajcie się analizować ich działanie, na chłodno. Inaczej będziecie omamionymi narzędziami w ich rękach.

W artykule jest trochę linków – pamiętajcie Media to również narzędzie wpływu. 

Tags : czarny protestepiskopat o aborcjimedia o czarny proteststanowisko PIS w sprawie ustawy antyaborcyjnejustawa antyaborcyjna
Katarzyna Wolska

The author Katarzyna Wolska

miłośniczka marketingu, dobrych pomysłów i twórczej kreacji.