close
Apple_08

Marka to pojęcie, które kojarzy się z logo i nazwą firmy. Doprecyzowując, to zestaw symboli, znaków, rysunków i ich kombinacji stworzonych w celu odróżnienia się od konkurencji. Jest to również zestaw cech, które reprezentuje markę i zakorzenia się w naszym umyśle. Poprzez swój unikalny system identyfikacji (osobowość marki) buduje relacje z klientem. Tożsamość marki jest nadawana przez firmę reprezentującą i polega na przypisywaniu cech czyli pozycjonowaniu brandu za pomocą abstrakcyjnych atrybutów. Koncentrują się one na wywoływaniu określonych emocji oraz skojarzeń i pozwalają ukształtować postrzeganie produktów przez odbiorców. Jak mówi popularne stwierdzenie

marketing nie jest walką na produkty, lecz walką na percepcje

Dzięki takiej możliwości tworzenia odpowiednich skojarzeń możemy sprawić by konsument utożsamił się z oferowanym produktem. Ludzie nabywając określone marki komunikują się z otoczeniem- określają swój wizerunek, styl życia, przynależność do grupy społecznej. Przykładem mogą być klienci marki Apple. Pierwszymi użytkownikami byli przedstawiciele wolnych zawodów, oraz graficy agencji reklamowych przez co marka zaczęła być kojarzona z ludźmi kreatywnymi, niezależnymi. Obecnie produkty producenta postrzegane są jako nowoczesne, eleganckie, wysublimowane i na czasie – użytkownicy również aspirują by być postrzegani w taki sposób.

Nadawanie marce określonych cech osobowości stało się popularne ponieważ unikalność produktu jest bardzo trudna do osiągnięcia, konkurenci obserwują rynek i w łatwy sposób mogą skopiować ofertę lub zaoferować substytut. W związku z tym tradycyjny model koncentrujący się na uwypukleniu cech funkcjonalnych jest nieefektywny. Dlatego „konkurowanie” często odbywa się na poziomie niematerialnych atrybutów, które posiada marka. Oprócz możliwości skopiowania bądź wytworzenia podobnego produktu, mamy do czynienia z produktami, których faktura jest bardzo podobna np. kawa. Wyróżnienie takiego produktu polega na przypisaniu mu określonych cech np. kawa Carte Noir operuje sensualizmem i erotyzmem próbując w ten sposób wyróżnić się na rynku. Co ciekawe jest to wyłącznie abstrakcyjne wyobrażenie na temat marki, którego empirycznie nie ma. Jest to tak zwana wartość dodana jaką daje konsumentowi producent. Oczywiście konsumenci lubią marki za względu na gwarancję jakości jaką dostają zakupując towary obradowane, jednakże wybór pomiędzy poszczególnymi markami często wiąże się z postawami, osobowością i cechami konsumenta. Człowiek, który utożsamia się z wartościami związanymi z ekologią, będzie również komunikował to swoim stylem życia – ubraniami z kolekcji ekologicznych, produktami ze sklepów z żywnością organiczną czy kosmetykami wytworzonymi z surowców naturalnych.

Możliwości wyboru jakie posiadają obecnie konsumenci sprawiły, że są oni świadomi swojej siły przetargowej. Dlatego marka jest swoistym buforem bezpieczeństwa, który buduje poczucie jedności pomiędzy firmą a konsumentem – jest podstawą budowania lojalności klienta.

Tags : markamarketing
Katarzyna Wolska

The author Katarzyna Wolska

miłośniczka marketingu, dobrych pomysłów i twórczej kreacji.