close
IMG_5973

W ostatnich dniach, a dokładnie pomiędzy 15 a 21 czerwca, odbył się Międzynarodowy Festiwal Kreatywności Cannes Lions. Wspomniane wydarzenie to impreza wyjątkowa dla twórców kampanii i osób związanych z branżą reklamową. Festiwal bez wątpienia stanowi najważniejszy punkt na marketingowej mapie eventów i należy do miejsc, które wcześniej czy później mam zamiar odwiedzić. 🙂

A teraz bardziej personalnie. 😉 W ostatni weekend zabrałam się za przeglądanie zwycięskich reklam z tegorocznej edycji festiwalu. Momentami było ciężko, gdyż nie wszystkie kreacje okazały się równie atrakcyjne, co więcej nie każdej z reklam mogłam poświęcić  odpowiednią ilość czasu. Udało mi się natomiast wyodrębnić najważniejsze trendy, które dominowały wśród wygranych przekazów i które moim zdaniem nadawać będą kierunek działaniom marketingowym marek w 2014 roku.

Tendencje, które są dla mnie najbardziej wyraziste, to przede wszystkim:

  • Interaktywność. We wszechobecnym natłoku reklam coraz trudniej jest przebić się z marketingowym komunikatem. Na wartości zyskują więc przekazy, które nie tylko w estetyczny sposób prezentują treści ale również reagują na bodźce z otoczenia, angażując w ten sposób potencjalnych klientów. Przed Wami interaktywny billboard, który na bieżąco wskazuje destynacje przelatujących samolotów:

 

British Airways: Magic of flying, OgilvyOne London, Grand Prix w kategorii Direct, Gold Lion w kategorii Cyber i Promo & Activities

 

  • Kampanie społeczne.  Marketing społecznie zaangażowany wyraźnie zdominował tegoroczny festiwal w Cannes. Ciekawych przykładów kampanii jest bardzo wiele, ja natomiast chciałabym zaprezentować Wam jedną z najbardziej utytułowanych akcji,  która w zeszłym roku przeprowadzona została przez holenderską organizację pozarządową Terre des Hommes. Celem akcji było demaskowanie pedofilów z całego świata, którzy m.in. proponowali dzieciom pieniądze za obnażanie się przed kamerami internetowymi. Ujawnienie sprawców stało się możliwe dzięki stworzeniu wirtualnej dziewczynki o imieniu “Sweetie”, która odwiedzała internetowe chaty i wchodziła w interakcję z nowo poznanymi użytkownikami.  Osobiście jestem pełna podziwu dla powyższej akcji. Nie tylko okazała się niezwykle skuteczną metodą walki z problemem, lecz również rozszerzyła znaczenie pojęcia “pedofilia”, które obecnie nie wiąże się jedynie z bezpośrednim kontaktem fizycznym z ofiarą.

 

Terre Des Hommes Netherlands: Sweetie, Lemz Amsterdam, Gold Lion w kategorii Cyber i Promo & Activation

 

  • Gloryfikacja szczęścia. Strategie marketingowe takich przedsiębiorstw, jak: McDonald’s czy Coca-Cola koncentrowały się w ostatnich latach na budowaniu pozytywnego wizerunku, poprzez komunikowanie ideologii szczęścia. Koncepcja ta była przez wspomniane marki konsekwentnie i pomysłowo realizowana również w bieżącym roku, co dostrzegło i postanowiło nagrodzić jury w Cannes. Kwestia takiego wizerunku jest dla mnie oczywista. Wielkie korporacje pokroju Coca-Coli mają raczej mało wspólnego ze zdrowym odżywianiem, stanowiącym obecnie globalny trend. Koncentrują się więc na kreowaniu doznań, jakie wywoływać ma ich asortyment oraz emocjach i bodźcach, które prowadzić mają do zakupu. W moim odczuciu jest to niestety marketing szemrany, temat rozwinę jednak w kolejnym artykule. Pomijając kwestie etyczne, zespoły pracujące dla powyższych marek wykonały sporo dobrej pracy i nagrody są jak najbardziej uzasadnione. Motyw  nawiązujący do szczęścia widoczny jest także w przekazach innych laureatów festiwalu, jak m.in.: kreacje Milki czy Nike, o słynnej kampanii “Happy” z udziałem Pharrella Williamsa już nie wspominając.

 

Coca-Cola: Happy ID, Havas Media Lima, Grand Prix w kategorii Media

 

McDonald’s: Macca’s, DDB Sydney, Lion w kategorii Creative Effectiveness

 

  • Eksperymenty produktowe z udziałem konsumentów. Działania marketingowe i testy produktowe angażujące potencjalnych nabywców nie tylko wpływają pozytywnie na wizerunek marki. Stanowią również sprytne narzędzie kreowania wiarygodności firmy, gdyż ich twórcy teoretycznie nie mogą sprawować kontroli nad przebiegiem testów, a także nie posiadają możliwości ingerowania w wyniki. Wszyscy jednak wiemy, że takim działaniom daleko jest do spontaniczności, stanowią bowiem szereg gruntowanie zaplanowanych aktywności i zwyczajnie są skazane na powodzenie. W tej kategorii mieszczą się moje dwie ulubione kampanie:

 

Beldent: Almost identical, Saatchi & Saatchi, Gold Lion w kategorii Direct

 

Volvo Trucks: Live test series, FORSMAN & BODENFORS Gothenburg, Grand Prix w kategorii Cyber

 

  • Opowiadanie historii. Wśród zwycięskich reklam nie zabrakło takich, które podkreślały dziedzictwo historyczne, jakie niosą za sobą wybrane marki. Bardzo pozytywny spot nawiązujący do powyższej tematyki  zaprezentowała w konkursie firma Volkswagen, a wspomniana reklama została utytułowana złotym lwem w kategorii Branded Content & Entertainement.

 

Volkswagen: Kombi last wishes, ALMAPBBDO São Paulo

https://www.youtube.com/watch?v=tXynxODC4eY

 

  • Zaangażowanie w sytuację krajów rozwijających się. Znaczna część nagrodzonych kampanii społecznych oraz kreacji wizerunkowych przeprowadzona została na terenie krajów rozwijających się. Dla mnie jedną z ciekawszych, jest akcja przygotowana przez Szkołę Języków Obcych CNA w Brazylii. Twórcy projektu “Speaking Exchange”, dzięki organizacji bezpłatnych konwersacji z obywatelami Stanów Zjednoczonych, przyczynili się do poprawy umiejętności językowych wśród brazylijskich studentów. Rozmowy odbywały się za pośrednictwem specjalnie przygotowanego internetowego komunikatora, a partnerami młodych studentów były starsze, zazwyczaj samotne osoby. W powyższej kampanii każda za stron czerpała określone korzyści. Można również zaobserwować efekt synergii, w wyniku którego relacje pomiędzy nauczycielami a studentami przerodziły się w emocjonalną, bardziej przyjacielską więź.

 

CNA: Speaking exchange, FCB BRASIL São Paulo, Gold Lion w kategorii Direct i Promo & Activation

 

  •  Rola muzyki. Wśród zwycięskich reklam bardzo dużo akcji opartych było na muzyce bądź wykorzystywało muzykę jako motyw przewodni. Wrzucam akcję, która w tym kontekście podobała mi się najbardziej. Nie tylko utwór wykonany przez Fionę Apple czyni zaprezentowany spot wyjątkowym. Moim zdaniem kreacja w doskonały sposób łączy działania PR-owe z komunikowaniem produktu, a ciekawa fabuła i estetyczna grafika zachęcają do obejrzenia spotu w całości, pomimo długiego, bo trwającego aż 3 minuty nagrania.

 

Chipotle Mexican Grill: The Scarecrow, CREATIVE ARTISTS AGENCY Los Angeles, Grand Prix w kategorii Cyber i PR

 

I jeszcze jeden drobny, muzyczny akcent z festiwalu:

Radio Euskadi: Better With Music / Obama, Dimension San Sebastian, Gold Lion w kategorii Film Craft

 

That’s all! Czy dostrzegacie jeszcze jakieś inne trendy?

 

 

Tags : Cannes Lions 2014Cannes Lions najlepsze kampanieCannes Lions podsumowanieCannes Lions relacjaCannes Lions trendy
Joanna Wojciak

The author Joanna Wojciak

koneserka sztuki, wulkan energii i kreatywnych pomysłów, ciekawa świata i nowych wynalazków marketingowych