close
potato salad

Osobnik, który zarobił kilkanaście tysięcy dolarów (teraz już dziesiąt) na wystawieniu ziemniaczanej sałatki na Kickstarterze zburzył spokój mej duszy. Na domiar złego pojawił się inny w czepku urodzony, który zdobył 1,5 miliona dolarów jednym tweetem #EsuranceSave30.

My, ludzie pracy, codziennie harujemy, starając się wspiąć po drabinie bytów, nie lubimy jak komuś pójdzie zbyt łatwo lub przez przypadek.

A tak serio – wydarzenia te skłoniły mnie do zrobienia małego researchu dotyczącego najdziwniejszych sposobów na zrobienie dużej kasy. Okazuje się, że wcale nie trzeba mieć świetnego biznesplanu, czy nawet pomysłu na dryfowanie po Blue Ocean. Wystarczy mieć szczęście lub kuriozalną inicjatywę, która wpisze się w potrzeby odbiorców.

Chcąc zainspirować siebie oraz Was do do przemyślenia niekonwencjonalnych dróg zarabiania pieniędzy, sporządzam listę 7 najdziwniejszych sposobów na zdobycie fortuny.

z blog-growth.com

#1 Sprzedaż piachu z Irlandii

Pat Burke zarobił w 2006 roku 1 mln dolarów sprzedając 528 000 funtów ziemi irlandzkiej Amerykanom. Ciągle proszony o przywożenie piachu swoim krewnym do USA wpadł na pomysł by spieniężyć biznes. I choć początkowo koncept nie spotkał się z entuzjazmem, już niedługo okazało się, że jest zapotrzebowanie na tego typu produkt. Irlandczycy zaczęli kupować ziemię by posypywać trumny na pogrzebach, co miało symboliczny wymiar. Zastosowanie rozszerzono: zaczęto rzucać ziemią na weselach i posypywać nowo kupione domy, co również doprowadziło do rozkwitu interesu. Kto by pomyślał 😉

#2 Sprzedaż swojego życia

Mike Meril podzielił swoje ciało na 100 000 kawałków, a następnie sprzedawał je po 1 dolara za sztukę. Jego udziałowcy podejmują najważniejsze decyzje życiowe za niego poprzez głosowanie. Zakup nowego samochodu, wybór diety, wybór przyjaciół, czy zerwanie relacji z partnerem życiowym to aspekty, o których decydują jego shareholderzy.

#3 Sprzedaż pikseli na www

Alex Tew stworzył stronę Million Dollar Homepage, w której sprzedawał 1 pixel powierzchni reklamowej za 1 dolara. Cały pomysł dzięki swojej absurdalności zyskał rozgłos i początkowo biała strona, została wyprzedana w ciągu pierwszych 4 miesięcy działalności. Pixele sprzedano na eBay’u, co przyczyniło się do wygenerowania przychodu w wysokości $1,037,100. 

#4 Zdobycie piłki z historycznego meczu

Phil Ozersky znalazł się w odpowiednim miejscu i odpowiednim czasie. Podczas meczu baseballowego w którym grała drużyna Cardinals, piłka wyrzucona przez Marka McGwire na rekordowe 70 stóp wpadła w ręce Ozerskiego. Przedstawiciele Cardinalsów przewidując przyszłą wartość souvenir’u próbowali go odzyskać, w zamian za wyrazy wdzięczności 😉 . Phil zatrzymał piłkę, a następnie sprzedał ją za 3 mln dolarów.

#5 Stworzenie portalu z romansami dla żonatych

Noel Biderman stworzył portal randkowy ashleymadison.com dedykowany żonatym osobom. Hasło przyświecające witrynie “Life is too short. Have an affair” gromadzi przeszło 3 mln użytkowników. Ciekawym aspektem jest fakt, że sam autor jest szczęśliwie żonaty. 

#6 Otworzenie biznesu z kośćmi życzeń.

Ken Ahroni poirytowany faktem, że tylko dwie osoby mogą łamać się kością indyczą podczas święta dziękczynienia stworzył biznes ze sztucznymi obojczykami indyczymi. LuckyBreak zarabia około 2.5 miliona dolarów rocznie.

#7 Wynajem przyjaciół

Scott Rosenbaum zainspirowany serwisami randkowymi stworzył portal RentAFriend.com, na którym można wynająć przyjaciela do wszelkich społecznych aktywności jak: wspólne koncerty, filmy, obiady etc. Stawka za godzinę sięga nawet 50 dolarów. 

z Thorrington School
via Thorrington School

Przykłady z pogranicza absurdu, w które ciężko uwierzyć sprawiają, że człowiek zaczyna się zastanawiać jak to możliwe. Z pewnością część przypadków jak wygranie pieniędzy tweetem, czy złapanie piłki w trakcie meczu to kwestia szczęścia. Z kolei fortuny wygenerowane za pomocą ekscentrycznego biznesu prócz szczęścia zawierają jeszcze jeden element: popyt. Zauważenie potrzeby o której nikt wcześniej nie pomyślał lub zaspokojenie jej w zupełnie przypadkowy sposób stały się zalążkiem intratnych interesów.

Jaki z tego morał? Że myślenie nieschematyczne i bark barier może stać się bazą do zrobienia czegoś… naprawdę głupiego.

Głupiego i zarazem dochodowego.

 

Tags : absurdalne sposoby zarobienia pieniędzykuriozalne biznesyMillion Dollar Homepagenajdziwniejsze sposoby na zrobienie kasypiłka za 3 mlnzarobić milion
Katarzyna Wolska

The author Katarzyna Wolska

miłośniczka marketingu, dobrych pomysłów i twórczej kreacji.