close
preview

Płaczemy nad swoim życiem, samopoczuciem, okolicznościami i tysiącem innych rzeczy, które nas przytłaczają. W całym tym lamencie zapominamy o jednej ważnej rzeczy – to my go wybieramy.
Jak to kiedyś powiedział spotkany przez przypadek Leszek Możdżer – rzeczywistość to stan umysłu.
Z perspektywy różnych przemyśleń i doświadczeń, stwierdzam, że coś w tym jest.

Słuchając ciągle o odnoszeniu sukcesu i poddając się presji na perfekcję popadamy w coraz większą demobilizację. Tyle do zrobienia, a sił tak mało.
Skąd ją brać skoro tyle niesprzyjających wiatrów ?

Logika prowadzi nas do wewnątrz.
Do środka, bo on zależy od nas.

Sama poszukując wsparcia zaczęłam szperać w temacie i czytać. Znalazłam lepsze i gorsze książki, które stale przekazywały tę samą prawdę – Twoje myślenie jest źródłem Twoich nieszczęść.
Doprawdy wkurzające.

Choć z wieloma rzeczami w książkach się nie zgadzam, nie mogę się wyprzeć, że wiele pożytecznych przemyśleń w nich znalazłam. Dlatego chciałabym podzielić się swoją listą, która staje się bodźcem do zmian. Tych w środku.

 1. 7 Nawyków skutecznego działania, Stephena R.Covey’ego –  omińcie pierwsze 70 stron, które są odą chwalącą genialność książki. Po przejściu do narzędzi sami zauważycie że jest ją za co pochwalić. Książka dobitnie wskazuje, że prawdziwym problemem jest światopogląd, że problem leży “tam na zewnątrz”, który zakłada, że abyśmy się zmienili musi zmienić się coś wokół nas. W ten sposób uzależniamy się od czynników zewnętrznych, które są niekorzystne i tłumaczymy swoją bierność. Główną formułą używaną przez osoby wyznające tę zasadę jest “gdyby tylko…” oraz “nie mogę”. Proaktywność to zmiana myślenia do wewnątrz – bycie innym i przez to wpływanie w inny sposób na otoczenie. Książka nakłania do przeniesienia odpowiedzialności za swoje działania na siebie. Analizując słowo Responsibility otrzymujemy: ability i response, czyli zdolność do odpowiedzi, co wskazuje na możliwość wyboru naszego własnego zachowania na daną okoliczność.
  .
 2. Plan Lotu, Briana Tracy’ego – Wskazuje, że sukces zawodowy nie jest miarą przypadku, a wynikiem postępowania. Każda przyczyna rodzi skutek, zatem nasze działania będą rodziły określone rezultaty. Wytyczając plan i cele nakierowujemy swoje życie na wybrane przez siebie tory. Tracy określa potrzebę doskonalenia siebie, przytaczając zdanie Goethego “By mieć więcej musisz najpierw być kimś więcej”. Świat zewnętrzny jest odbiciem Twojego wnętrza – nigdy nie zdobędziesz, czegoś na co nie jesteś przygotowany.
  .
 3. Bóg nigdy nie mruga, Reginy Brett – jest zestawem 50 felietonów, będących opowieściami biograficznymi autorki. Sama doświadczając wielu traum w życiu jak m.in rak piersi i wzektomia, wspiera innych dobrą myślą i dodaje im otuchy. Regina Brett definitywnie ma wiele pozytywnych przemyśleń do przekazania. Ostrzegam jednak przed pompatycznym stylem autorki, który może chwilami pachnieć Paulem Coelho. Ateiści – skończcie na 34 felietonie, bo dalej Regina popłynęła “w górę”. 😉
  .
 4. Przebudzenie, Antoniego de Mello – To książka kontrowersyjnego jezuity, który obnaża zaślepienie gatunku ludzkiego. Jeżeli przeczytacie książkę z dystansem, oczami sceptyka, wyciągniecie z niej dobrą lekcję. Autor opisuje w jaki sposób warunkujemy swoje szczęście – uzależniamy je od osiągania/ posiadania. Nie zdajemy sobie sprawy że to nasz umysł, a nie spełnianie kolejnych warunków jest odpowiedzialny za szczęście. Nie miej oczekiwań, a nie będziesz rozczarowany – paradoksalnie proste w wydźwięku, a zarazem trudne do zrealizowania stwierdzenie. Ludzie pragną trwać w swojej wygodzie, a przebudzenie jest bolesnym procesem. Chory chce szybkiej ulgi, a nie powrotu do zdrowia poprzez trudny proces rehabilitacji.
  .

Niezależnie od ilości akapitów niezgodnych z naszym usposobieniem, powyższe książki wiele wnoszą do sposobu myślenia. Lepiej lub gorzej, pokazują mało znane parametry życia, do których nie jesteśmy przyzwyczajeni. Z mojej perspektywy 1 zdanie, które zmienia patrzenie jest więcej warte niż poszukiwanie pełnej zbieżności światopoglądowej. Zatem każda z tych książek jest warta polecenia.

Jesteśmy uwikłani w konwenanse, oczekiwania społeczne, własne przyzwyczajenia. Często bezwładnie dyndamy jak liście na wietrze, poddając się silnym podmuchom. Zapominamy, że ustawiając krawędzie liścia pod określonym kątem możemy wykorzystać podmuch by pokierować swoim lotem. Nie jest to proste, nie jest to bezbolesne. Natomiast jest możliwe. Świadomość, to pierwszy krok do zmiany, kolejny to działanie.

 

Tags : 7 Nawyków skutecznego działaniaBóg nigdy nie mrugamotywacjaPlan LotuPrzebudzeniepsychologiasukceszmianyżycie
Katarzyna Wolska

The author Katarzyna Wolska

miłośniczka marketingu, dobrych pomysłów i twórczej kreacji.