close
billy+margot

Leżąc w łóżku pomyślałam o gumowym parapecie, który absorbowałby dźwięki stukającego deszczu. Myślę że niektórzy poirytowani, cierpiący na bezsenność ludzie, dopłaciliby kilka złotych aby zapewnić sobie chwilę spokoju.

Takie pomysły zaczęły przychodzić do mojej głowy po przeczytaniu książki Grzegorza Marynowicza 101 Niezwykłych pomysłów na biznes.

Książka jest zbiorem case’ów opisujących pionierskie firmy według modelu: źródło inicjatywy, zasada działania, wyniki finansowe. Krótko, zwięźle, ciekawie.

Początkowo obawiałam się, że publikacja będzie zawierać liczne abstrakcyjne przykłady na to – co zdolni są kupić ludzie. Na szczęście, okazało się, że prócz biznesów z pogranicza absurdu, można zapoznać się z wieloma nowatorskimi koncepcjami.

Jeżeli zatem poszukujecie biznesowej inspiracji, jest to strzał w 10. 

Poniżej możecie się zapoznać ze skróconym opisem wybranych przeze mnie biznesów:

 1. Lody dla Psów – brytyjska firma Billy+Margot proponuje mrożone przysmaki dla psów. W pierwszych 4 miesiącach swojej działalności firma sprzedała 30 tys. opakowań.
  .
  billy+margot.
 2. Inteligentny kubek – kubek Vessyl został stworzony przez inżyniera Justina Lee. Dzięki czujnikom wbudowanym w ścianki, które wykorzystują analizę molekularną, możliwe jest dokładne zmierzenie ilości i składu spożywanego napoju.
  .
  vessyl.
 3. Powietrze w puszce – we  francuskiej miejscowości Montcuq można kupić świeże powietrze z puszki za 5 euro.  Air de Montcuq bazuje na grze słów “mon cul” co wolnym tłumaczeniu znaczy “mój tyłek”.
  .
  air de mont
  .
 4. Waga licząca kalorie – opatentowany przez Amerykanina Nicka Batsikouras’a wynalazek pozwala na dokładne zbadanie składu posiłku. Smart Diet Scale posiada w swojej bazie ponad 315 tys. produktów spożywczych i jest kompatybilny z systemami iOS oraz Android.
  .
  The-Future-of-Food-Technology-Smart-Diet-Scale3
 5. Farba w sprayu dla psów – Farba w areozolu Petpaint umożliwia rysowanie wzorów na psiej sierści. Produkt posiada liczne atesty kliniczne i opinie lekarzy weterynarii zaświadczające o bezpieczeństwie spray’u.
  .
  PetPaint-Valentines-Day
 6. Urządzenie do łatania opony w 60 s – Urządzenie Patchnride zawiera jednorazowy nabój, w którym umieszczony jest plaster do łatania. Końcówkę należy wkłuć w miejsce defektu i odciągnąć boczny suwak. Cała procedura naprawcza trwa 60 s.
  .
  patchnride
 7. Wystrzałowe pogrzeby – My Holy Smoke to firma zajmująca się pogrzebami. Rodzina proszona jest o wysłanie ok 0,5 kg prochów zmarłego, które nastepnie umieszczane są w amunicji.
  .
  hoy smoke.
 8. Wykrywacz glutenu – Próbkę żywności umieszcza się w jednorazowej kapsule czujnika. Urządzenie analizuje skład żywności i informuje o zawartości glutenu w ciągu ok. 2 minut.
  .
  6sensor-canary.
 9. Koszulka imitująca mięśnie – Funkybod to rozwiązanie dla mężczyzn, którzy nie mają cierpliwości do ćwiczenia na siłowni. Firma oferuje koszulki wyprodukowane ze specjalnych, oddychających miniwłókien układających się w kształt mięśni.
  .
  funkybod_black.
 10. Czujnik rzeczy zagubionych – Chipolo to elektroniczny czujnik, który zapamiętuje położenie oznaczonych rzeczy w promienu 60 m.
  .
  chipolo

.
Jeżeli poszukujecie motywacji aby zacząć działać w głębinach Blue Ocean, w książce odnajdziecie liczne przykłady na to, że chcieć to móc. 😉

Tags : 10 niezwykłych pomysłów na biznesgrzegorz marynowiczinspiracjaniestandardowe biznesypomysłstart-uoy
Katarzyna Wolska

The author Katarzyna Wolska

miłośniczka marketingu, dobrych pomysłów i twórczej kreacji.