close
smart city

W dzisiejszym artykule chciałabym zająć się tematem, z którym jestem związana zawodowo i który w niedalekiej przyszłości będzie dotyczył każdego z nas.

Choć nie jestem fanką gatunku science-fiction, dość szybko potrafię przywołać w głowie sceny z filmów fantastycznonaukowych przedstawiające wizję otaczającego nas świata. Nie mam tu jednak na myśli scen z robotami obdarzonymi sztuczną inteligencją, które starają się przejąć kontrolę nad światem. Moje myśli wędrują raczej w kierunku pojazdów, które pozwalają na ultraszybkie poruszanie się po drogach, inteligentnych komputerów, które ułatwiają komunikację międzyludzką czy przyjaznych maszyn, które zwiększają komfort pracy w biurze bądź w domu.  Obrazy te przypominają inteligentne miasto z futurystycznego Raportu Mniejszości, którego wizja jest bardzo bliska obecnemu rozwojowi technologicznemu.

W przedstawionym fragmencie John Anderton, w którego wciela się Tom Cruise, otrzymuje spersonalizowany komunikat reklamowy po tym, jak przeskanowana zostaje siatkówka jego oka. Tego typu personalizacja w marketingu ma miejsce już dziś. Wszystko za sprawą mikrokomputerów zwanych beaconami, które kontaktując się z naszymi smartfonami za pośrednictwem specjalnych aplikacji, mogą wysłać do nas dedykowany komunikat reklamowy. Więcej na temat beaconów możecie znaleźć w moim artykule: Beacon – technologia teraźniejszości.

Rozwiązania technologiczne, znane do tej pory tylko z filmów sciene-fiction, stają się więc częścią naszej rzeczywistości. Cieszy również fakt, że technologie są dla nas coraz bardziej przyjazne i projektowane z myślą o naszych uwarunkowaniach fizycznych i psychicznych. Stanowi to obecnie jeden z technologicznych megatrendów  i jest definiowany jako human-oriented technologies.

Trend ten jest również widoczny w rozwiązaniach wpisujących się w koncepcję inteligentnych miast. Idea Smart City zakłada bowiem wykorzystywanie nowych technologii w celu podnoszenia jakości życia mieszkańców miast, przy czym zastosowane technologie powinny być dostępne dla wszystkich i proste w obsłudze.  Smart City to także zrównoważony rozwój oraz mądre gospodarowanie zasobami naturalnymi, o czym przekonacie się już za chwilę.

Smart city

 

Dobrodziejstw płynących z rozpowszechniania się idei Smart City jest bardzo wiele. Przed Wami 10 moim zdaniem najciekawszych zastosowań technologii, które mogą rozwiązywać realne problemy mieszkańców i władz miast, a także pomagać nam w codziennym życiu, czyniąc je wygodniejszym i łatwiejszym:

 1. Inteligentne drogi – koncepcja zakłada wyposażenie dróg w specjalne czujniki, roboty oraz inne elementy mające na celu poprawić komfort jazdy samochodem. Zastosowanie elementów ogrzewających może zapobiec zamarzaniu dróg, z kolei wykorzystanie nanotechnologii i samonaprawiających się materiałów pozwala utrzymać drogi w dobrej kondycji. Co więcej, czujniki zamontowane w drogach  mogą same powiadamiać kierowców o niekorzystnych warunkach i nieoczekiwanych zdarzeniach, takich jak wypadki czy zatory. Gromadzone w ten sposób dane zostaną również wykorzystane do rozładowania korków na drogach. Czujniki będą mogły także generować informację do służb inżynieryjnych o problemach z nawierzchnią  i miejscach wymagających remontów. Więcej na temat koncepcji znajdziecie tutaj.
  .
 2. Zarządzanie odpadami – ciekawym przykładem rozwiązania wpisującego się w ideę Smart City jest inteligentne gospodarowanie odpadami komunalnymi. Technologia zakłada umieszczenie czujników w pojemnikach na odpady, które na bieżąco monitorują poziom zapełnienia śmietników. Na podstawie informacji pochodzących z czujników tworzony jest najbardziej optymalny schemat przejazdu śmieciarek, który uwzględnia jedynie zapełnione kosze. Dzięki temu, pojazdy nie muszą zatrzymywać się przy każdym pojemniku, tylko przy tych, które faktycznie wymagają opróżnienia. Więcej informacji o projekcie znajdziecie tutaj.
  .
 3. Monitoring stref zieleni – nowe technologie mogą również przysłużyć się środowisku naturalnemu, jak na przykład:
 • Czujniki w glebie – pomiar kondycji, temperatury i mikroklimatu gleby może zoptymalizować nawadnianie oraz opryskiwanie upraw, co przyczyni się do zmaksymalizowania jakości i produkcji zbóż, warzyw i owoców,
 • Czujniki w lasach – monitorowanie gazów spalinowych i określanie warunków spalinowych w lasach pozwoli zdefiniować strefy zagrożone pożarem i unikać rozprzestrzeniania pożarów.
  .
 1. Monitoring zanieczyszczenia powietrza od dłuższego czasu głośno jest w mediach na temat smogu w Krakowie. Niestety problem smogu dotyczy również innych polskich miast, w tym Poznania, gdzie normy stężenia szkodliwych pyłów są bardzo często przekraczane. Informacji dotyczących zanieczyszczenia powietrza często nie można jednak odnieść do całego obszaru miejskiego, gdyż na przykład w Poznaniu istnieją jedynie dwie stacje badawcze (Polanka i Ogród Botaniczny). Dzięki zainstalowaniu czujników na terenie całego miasta, informacje dotyczące zanieczyszczenia byłyby bardziej precyzyjne i faktycznie powiązane ze strefą, w której aktualnie się znajdujemy.
  .
 2. Pomiar jakości wody – rozwiązania z zakresu Smart City mogą na bieżąco monitorować jakość wody kranowej, a także wykrywać wycieki chemiczne w rzekach i w czasie rzeczywistym informować o aktualnym poziomie zanieczyszczenia w zbiornikach wodnych.
  .
 3. Inteligentne parkingi Według różnych badań około 30% zatorów w miastach powodowanych jest przez kierowców, którzy poszukują miejsca parkingowego. Zainstalowanie sensorów na parkingach w ścisłych centrach miast pozwoliłoby kierowcom zaplanować parkowanie jeszcze przed wyruszeniem w drogę.
  .
 4. Inteligentne oświetlenie tego typu projekty zakładają zdalne zarządzanie oświetleniem w mieście, gdzie poszczególne lampy mogą być włączone, wyłączone bądź przyciemnione do określonego poziomu w każdej chwili, w zależności od pory dnia lub pory roku, jak również podczas zaplanowanych wydarzeń odbywających się w mieście. Efektem takich działań może być redukcja zużycia energii elektrycznej, a także zmniejszenie emisji CO2 do atmosfery. Inteligentne oświetlenie dotarło również do Polski, a dokładnie do Szczecina, gdzie wdrożony został system Philips City Touch, umożliwiający komunikowanie i sterowanie indywidualnymi punktami świetlnymi, tworząc w ten sposób inteligentną sieć. Więcej o projekcje przeczytacie tutaj.
  .
 5. Internet rzeczy w budynkach – budynki stanowią szerokie pole do popisu dla inżynierów projektujących inteligentne rozwiązania. Zamieszczone w budynkach sensory mogą monitorować stan techniczny elementów budynku, a także kondycję materiałów. Czujniki mogą być również zainstalowane w ziemi, na której znajduje się budynek i na bieżąco informować o jej stanie, jak również ewentualnych procesach erozyjnych. Ciekawym przykładem nowych technologii wewnątrz budynków jest projekt windy stworzony we współpracy dwóch gigantów: producenta stali ThyssenKrupp AG i firmy Microsoft. Zamieszczone w windzie sensory zbierają dane na temat jej stanu technicznego. Na podstawie danych gromadzonych w systemie można stwierdzić, które spośród wind wymagają serwisowania. Co więcej, dzięki wykorzystaniu technik Machine Learning oraz zastosowaniu analizy predykcyjnej, możliwe jest oszacowanie, kiedy będzie miała miejsce następna awaria. Dostarczanie danych w czasie rzeczywistym pozwala na naprawę wind, zanim dojdzie do poważnej usterki. Podobne zastosowanie czujników może być z powodzeniem zaimplementowane również w fabrykach. Sensory zamieszczone na maszynach mogą bowiem na bieżąco monitorować stan techniczny oraz kondycję materiałów i przeciwdziałać tym samym długotrwałym przestojom w produkcji.

Dowiedzcie się więcej na temat inteligentnej windy: 

 1. Lokalizacja i geolokalizacja – rozwiązania tego typu mogą na przykład dotyczyć systemów nawigacyjnych wewnątrz budynków. Świetnym zastosowaniem takiej technologii jest aplikacja mobilna SmartUni, dzięki której studenci Uniwersytetu Łódzkiego mogą z łatwością dotrzeć do nieznanych wcześniej miejsc i sprawniej poruszać się po budynkach uczelni. Stworzony we współpracy z firmą Linteri system łączy w sobie aplikację mobilną, beacony oraz platformę zbliżeniową. Poza nawigacją, aplikacja dostarcza aktualności z życia uczelni, porady na temat codziennego funkcjonowania w Łodzi oraz informacje o pracy dziekanatów, bibliotek czy akademików. Więcej na temat aplikacji znajdziecie tutajDzięki odpowiednim czujnikom możliwe staje się również lokalizowanie dowolnych przedmiotów bądź zwierząt, a także śledzenie dzieci (tutaj pisałam na ten temat).
  .
 1. Inteligentne systemy transporotowe – ITS to szereg rozwiązań, które mają na celu automatycznie dostosowywać się do aktualnego natężenia ruchu, pory roku, dnia i infrastruktury. Są to na przykład inteligentne systemy sygnalizacji świetlnej, które mogą sterować ruchem pojazdów w miastach, w zależności od zapotrzebowania w danym miejscu i czasie, co zwiększa płynność transportu na ulicach i pozwala zaoszczędzić czas użytkownikom ruchu. Takie rozwiązania mogą również z powodzeniem zastępować policję, która w kryzysowych sytuacjach zwykła sterować ruchem. W skład systemów ITS wchodzi również monitoring bezpieczeństwa na drogach, regulacja oświetlenia drogowego czy zarządzanie płatnościami elektronicznymi w transporcie miejskim.
  .

Obecnie świat zmienia się bardzo dynamicznie, a postęp technologiczny jest tak szybki, że otaczająca nas dziś rzeczywistość już za kilka lat może wyglądać zupełnie inaczej. Dzieje się tak między innymi dlatego, że technologia poddawana jest prawu wzrostu wykładniczego, czego dowodzić mogą współczesne komputery. Ich wydajność jest 130 000 razy większa niż ich odpowiedników z 1990 roku. Prawdziwą rewolucję rozpocznie jednak popularyzacja koncepcji Internetu Rzeczy, który zakłada, iż poszczególne przedmioty mogą komunikować się ze sobą za pośrednictwem sieci komputerowej. Jak mogliście zauważyć w podanych przeze mnie przykładach, Internet of Things już teraz zajmuje główne miejsce wśród technologii należących do Smart City.

Cieszy mnie dzisiejszy postęp technologiczny i hołduję coraz wyraźniejszemu trendowi human-oriented technologies, który zakłada projektowanie przyjaznych dla człowieka rozwiązań. Wierzę również, że mądre wykorzystanie nowych technologii oraz właściwe gospodarowanie zasobami naturalnymi może przynieść światu wiele dobrego. Zresztą zobaczcie sami: http://earth2045.com/ 

PS: koniecznie przeciągnijcie myszkę w prawą stronę! 😉

 

Tags : aplikacja SmartUnibeaconygeolokalizacjainteligentna windainteligentne drogiinteligentne miastointeligentne oświetlenieinteligentne parkingiinteligentne systemy transportoweinteligentny budynekInternet of Thingsinternet rzeczyLinterilokalizacja w budynkachmiasto przyszłościpomiar natężenia ruchupomiar spalinsmart cityzrównoważony rozwój
Joanna Wojciak

The author Joanna Wojciak

koneserka sztuki, wulkan energii i kreatywnych pomysłów, ciekawa świata i nowych wynalazków marketingowych